Hankintalain uudistamista koskeva mietintö lausuntokierrokselle
Tapahtumateollisuus

Hankintalain uudistamista käsittelevä työryhmä on jättänyt hankintalain uudistamista koskevan mietintönsä lausuntokierrokselle. Myös Tapahtumateollisuus ry tulee jättämään lausunnon mietinnöstä.
Hankintalain uudistuksen tavoitteena on lisätä tehokkuutta ja kustannussäästöjä julkisissa hankinnoissa sekä turvata laadukkaat julkiset palvelut. Esityksen tavoitteena on kilpailun lisääminen julkisissa hankinnoissa niin, että myös pienillä ja keskisuurilla yrityksillä on mahdollisuus osallistua tarjouskilpailuun. Lisäksi kilpailua pyritään tehostamaan siten, ettei kilpailutusta voi kiertää hankintalain hengen vastaisesti.
Tapahtumateollisuus ry:n näkökulmasta terve kilpailu edistää toimialan kehittymistä ja yritysten toimintaa. Ehdotukset kilpailun lisäämiseksi eivät kuitenkaan saa lisätä byrokratiaa. Parhaan tarjouksen valitsemisessa on oltava mahdollisuus huomioida muutakin kuin hankinnan hinta.
Tapahtumissa tekniikan, esiintyjien, rakenteiden ja muiden osa-alueiden on oltava valmiina, kun tapahtuma alkaa. Päivän myöhästyminen jollakin osa-alueella vaarantaa koko tapahtumatuotannon. Tästä syystä kilpailutusprosessien on oltava oikeusvarmoja ja niissä on oltava käsittelyaikatakuu, jotta tuotanto ei jää byrokratian takia toteutumatta. On tärkeää huolehtia, että hankintalaki ei tee kilpailuttamisesta kohtuuttoman monimutkaista esimerkiksi kaupungeille, jotka tekevät elämyksellisiin tapahtumiin liittyviä hankintoja.