Uutuuslaite mansikkakori keikuttaa Linnanmäellä

Uutuuslaite mansikkakori keikuttaa Linnanmäellä
Mansikkakorimainen Keikutin keinuu ja pyörii leikkisästi radallaan, mikä tekee siitä oivallisen valinnan koko perheen yhteiseen hauskanpitoon. Kuva Linnanmäki.

Linnanmäen huvipuisto uudistuu vuosittain. Tämän kesän ensimmäinen uusi laite on nimeltään Huristin ja toinen, nyt avattava, on nimeltään Keikutin. Kummankin uutuuslaitteen kyytiin pääsee Pikkuhupi-rannekkeella.

Mansikkakorimainen Keikutin keinuu ja pyörii radallaan. Siitä pääsevät nauttimaan yli 105-senttiset huvittelijat, ja myös 90-105-senttiset yhdessä huoltajansa kanssa.

Molemmat laitteet sijaitsevat alueella, joka on saanut inspiraationsa siirtolapuutarhan tunnelmasta.

– Keikuttimen myötä koko uudistunut huvipuistoalueemme on valmis. Alueella voi nauttia kesäisestä siirtolapuutarhan tunnelmasta. Sitä luovat purot ja vesielementit, vehreä ympäristö ja leikinomainen satumaisuus, Linnanmäen toimitusjohtaja Satu Järvelä kertoo.

Siirtolapuutarhamaisella alueella sijaitsee lisäksi uusi Cafe Onni sekä täysin uudistunut, maksuton Sea life -leikkialue.

Vastaa