Uusi Messukeskus Areena ensi kertaa käyttöön urheilutapahtumassa

Uusi Messukeskus Areena ensi kertaa käyttöön urheilutapahtumassa
Messukeskus houkuttelee lisää tapahtumia ja muuntaa hallit Messukeskus Areenaksi hankkimalla katsomot 5000 henkilölle. Kuva Messukeskus.

Helsingin Messukeskuksessa ensimmäisen kerran 40 vuotta sitten järjestetty Helsinki International Horse Show palaa Messukeskukseen helmikuussa 2026. Tapahtumaan on tulossa merkittäviä uudistuksia ja se on astumassa isojen kansainvälisten ratsastustapahtumien joukkoon. Myös tapahtuma-areena uudistuu, ja uusi Messukeskus Areena nähdään ensimmäistä kertaa urheilutapahtumassa. Suomen suurin sisäareenatapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 26.2.–1.3.2026.

Aiemmin Horse Show on ollut hyvin urheiluorientoitunut tapahtuma. Nyt sen ympärille on rakennettu koko perheen tapahtuma, joka on sekoitus huippu-urheilua, monipuolista ohjelmaa ja tunnelmaa.

– Kansainvälinen osuus on entistä tuhdimpi, nyt torstaiaamupäivästä aina sunnuntai-iltaan. Haluamme myös löytää uutta asiakaskuntaa ja nousta yhdeksi Suomen suurimmista tapahtumista, tapahtuman toimitusjohtaja Valtteri Gundersby kuvailee.

Nelipäiväinen tapahtuma huipentuu esteratsastuksen World Cup -sarjan osakilpailuun, jossa maailman parhaat ratsastajat ja hevoset kilpailevat yleisön edessä. Kilpailua varten rakennetaan kaksi täysmittaista kilpailukenttää ja samalla uusi Messukeskus Areena 7500 henkilön liikuteltavine katsomoineen otetaan käyttöön urheilutapahtumassa. Tapahtumaan odotetaan 450 hevosta.

– Olemme iloisia yhteistyöstä Helsinki International Horse Show’n kanssa. Tapahtuman paluu Pasilaan avaa uudenlaisen sivun myös Helsingin Messukeskuksen historiassa, kun uusi Messukeskus Areena -tapahtuma-areenamme nähdään ensi kertaa urheilutapahtuman käytössä. Kyseessä on noin 6 miljoonan euron investointi, joka täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa areenatyyppisten tilojen osalta, Helsingin Messukeskuksen toimitusjohtaja Anni Vepsäläinen toteaa.

Helsingin Messukeskus ja Helsingin kaupunki ovat mukana tapahtuman hyväntekeväisyyshankkeessa lahjoittamalla 5000 pääsylippua vähävaraisille lapsiperheille.

Vastaa