Saarijärvelle yli miljoonan euron matkailupanostus

Saarijärvelle yli miljoonan euron matkailupanostus
Synkistä talousuutisista huolimatta Heta Oinas ja Timo Rutanen uskaltavat investoida Saarijärvellä matkailun.

Saarijärven Ruustinna investoi noin 1,15 miljoonaa euroa uuteen hotellirakennukseen aikana, jolloin matkailu- ja ravintola-alaa varjostavat epävarmat talousnäkymät. Uudisrakennukseen valmistuu 14 huonetta ja 28 petipaikkaa. Investoinnin myötä Ruustinnan kokonaismajoituskapasiteetti nousee 51 petipaikkaan elämysmajoitukset mukaan lukien.

Ruustinnan visioon on uskonut myös Keski-Suomen elinvoimakeskus, joka on myöntänyt projektiin noin 360 000 euron avustuksen.

– Tässä ajassa investointi ei ole itsestäänselvyys, mutta me uskomme vahvasti matkailun tulevaisuuteen ja Saarijärven vetovoimaan, sanovat Ruustinnan omistajat Heta Oinas ja Timo Rusanen.

Rakennushankkeessa on hyödynnetty laajasti paikallisia ja lähialueen toimijoita sekä perhe- ja mikroyrityksiä. Toteutuksessa on panostettu erityisesti laatuun, kuten äänieristykseen, sekä asiakaskokemusta parantaviin ratkaisuihin.

Uudessa hotellissa majoittuminen toimii avaimettomasti, ja asiakkaille on tarjolla muun muassa tarvikekaappeja, joista löytyy lisämukavuutta tuovia varusteita, kuten tyynyjä ja höyrystimiä. Sisustuksessa korostuvat käsityö, yksityiskohdat ja yllätyksellisyys.

– Halusimme tehdä paikasta sellaisen, jossa näkyy tekijöiden kädenjälki ja jossa vieras huomaa heti, ettei ole ihan perinteisessä ketjuhotellissa, Oinas ja Rusanen kuvaavat.

Investointi ajoittuu tilanteeseen, jossa alalla on nähty myös supistuksia ja epävarmuutta.

– Joku voisi sanoa, että ajoitus on rohkea. Me ajattelemme, että juuri nyt tarvitaan tekoja, jotka rakentavat tulevaa, yrittäjät toteavat.

Hankkeen loppusuora on vaatinut tekijöiltään paljon.

– Sanotaan näin, että ihan hirveästi ei ole viime viikkoina nukuttanut. On ollut sen verran paljon viime hetken viimeistelyä, mutta kohta päästään avaamaan ovet asiakkaille, he naurahtavat.

Ruustinna on tunnettu historiallisesta miljööstään ja matkailupalveluistaan, joissa yhdistyvät majoitus, ravintola ja elämykset. Puurakenteinen hotelli avautuu 30. huhtikuuta.

Vastaa