Himoksen Iskelmä Festivaali starttaa etkoilla

Himoksen Iskelmä Festivaali starttaa etkoilla
Iskelmä Festivaalia vietetään Jämsän Himoksella 26.-28. kesäkuuta. Kuva Julius Konttinen.

Suomen mittavin iskelmämusiikin festivaali Iskelmä Festivaali Himos esittelee kattavan läpileikkauksen kotimaista kevyttä musiikkia 26.-28. kesäkuuta. Jo keskiviikkona 25. päivä etkoilla alkava festivaali tarjoaa keikkoja iskelmäpopin kärkiesiintyjiltä sekä hulppeat festivaalipuitteet Jämsän Himos Parkissa. Vuodesta 2009 järjestetty Iskelmä Festivaali kokoaa paikalle laajan, eri ikäisistä festarivieraista koostuvan, yli 20 000 juhlijan yleisön.

Iskelmä Festivaaleilla esiintyvät muun muassa Haloo Helsinki!, Kaija Koo, Eppu Normaali, Anna Eriksson, Antti Ketonen, Arttu Wiskari sekä liki 20 muuta eturivin esiintyjää. Keskiviikon etkoilla Himos Parkin suurteltassa esiintyvät Sara Siipola ja Kake Randelin.

Tapahtumassa voi musiikin ja keikkojen ohella viihtyä myös erilaisen alueohjelman parissa. Veikkauksen musabingon, voimapelien ja karaoken lisäksi yleisöllä on mahdollisuus osallistua nahkatyöpajaan, kokeilla foksin saloja tanssikurssilla tai hypätä benji-hypyn.

Iskelmä Festivaali on uniikki tapahtuma, jossa viihtyvät sulassa sovussa niin äidit kuin tyttäret, isät ja pojat. Vastaavaa yhteisöllisyyttä harvoin kokee muualla. Fiilistä täydentävät energiset keikat ja muu viihde. Tällaista hyvänmielen ylisukupolvista tapahtumaa on ilo tuottaa, kommentoi tuotantopäällikkö Laura Väli-Torala.



Vastaa