Heli Laaksonen Ilonhilaaja-kiertueelle

Heli Laaksonen Ilonhilaaja-kiertueelle
Heli Laaksosen kiertue starttaa 9. lokakuuta Raumalta.

Turun Logomossa järjestettävillä kirjamessuilla julkistetaan lauantaina 4. lokakuuta Heli Laaksosen uutuuskirja Ilone – Runoilijan värinkäsityksiä. Samalla julkaistaan myös Ilone – Väriharjoituksia -tehtäväkirja sekä Laaksosen lukema äänikirja.

– Turun kirjamessut ovat aina vuoden tärkeimmät työpäiväni. On kiinnostava nähdä, miten uudet tilat Logomossa muuttavat messurutiineja. Eniten odotan kirjamessulauantaita, kun on Ilone-värirunokirjan julkistajaiset, ja sain houkutelluksi lavalle muutaman runomukulan Raumalta lukemaan uusia runonäytteitäni, Laaksonen kertoo.

Ilonhilaajaan on ammennettu ideoita kirjan sisällöstä. Uusia runoja ja juttujen aiheita on poimittu värien maailmasta.

Vietin syyskuun Latvian-residenssissä uusia juttuja kirjoittaen ja keikkaillen. Aika Latviassa huipentui siihen, kun pääsin Riikaan Livonian kirjapainolle näkemään, miten uutta Ilone-värirunokirjaa tehtiin. Livonia on Pohjois-Euroopan suurin kirjapaino, ja mittakaava oli pyörryttävä. Oli niin suloista nähdä, kun yökaudet pyörittelemäni runot ja Warstan Elinan värikylläiset kuvat hohtelivat nyt lavalla upouusina kirjoina valmiina Suomen rekkaan ja siitä lukijoille. Kirjapainon projektipäällikkö esitteli tehdasta hyvällä suomella – entisenä ampumahiihdon mestarina hän oli harjoitellut vuosikaudet Muoniossa, Heli kuvailee.

Lokakuun ensimmäisellä täydellä viikolla Laaksonen lähtee kiertueelle.

– Ilonhilaaja-runokiertue on tällä kertaa jännittävän kaksijakoinen. Toisaalta mennään uusien yleisöjen luo kauas Savoon ja Karjalaan, ja minulle aivan tuntemattomaan maastoon Pohjanmaalle Toholammille ja Ylivieskaan. Toisaalta mennään tapaamaan uskollista yleisöä lounaassa, Heli innostuu.

Vastaa