Ilmaisfestivaali löysi uuden kodin Helsingin keskustasta
Maailma kylässä -festivaali muuttui. Paikka vaihtui, eikä ruokamyyjiä ollut.
Kestävän kehityksen ilmaisfestivaali Maailma kylässä järjestettiin toukokuun puolivälissä Helsingin keskustassa Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla. Uusi sijainti Kampissa oli Fingon viestintäpäällikkö Nelli Korven mukaan helposti saavutettava myös Helsingin ulkopuolelta tuleville. Näytteilleasettajia uusi paikka myös jännitti.
Usean vuoden ajan Suvilahdessa järjestettyä Fingon tapahtumaa jouduttiin tiivistämään keskustaan siirtymisen myötä. Sisätilat olivat rajallisemmat ja näytteilleasettajien määrää supistettiin.
– Basaarimyyjiä oli selvästi vähemmän kuin ennen, ja painopiste oli Fingon jäsenjärjestöissä, muissa järjestöissä ja viranomaistoimijoissa. Mukana oli vain muutamia kaupallisia toimijoita, Korpi kertoo.
Ruokamyynti puuttui kokonaan, sillä sen järjestäminen olisi vaatinut erillisiä vesi- ja sähköratkaisuja.

HanJan Kimonos -pienyrittäjä Hanna Perho osallistui festivaalille neljättä kertaa. Hän kehuu tapahtuman tunnelmaa ja sitä, että paikalla on perinteisesti paljon ”hyvän mielen ihmisiä”.
– Myyn kierrätyshuiveista tehtyä vaatemallistoa, joka on hieman erilainen. Täällä kohtaa tosi paljon samanhenkisyyttä, valoa ja hyvää tunnelmaa.
Uusi sijainti herätti Perhossa sekä toivoa että epävarmuutta.
– Totta kai asiat muuttuvat. Jos ei voi jatkaa vanhassa paikassa, niin täytyy siirtyä jonnekin.
Hän kertoo jännittäneensä ennakkoon erityisesti myynnin kannattavuutta. Ensituntuma tapahtumasta on positiivinen.
– Se, että kannattiko, selviää festivaalin päätyttyä, mutta nyt näyttää hyvältä, Perho toteaa lauantai-iltapäivänä.

Ensimmäistä kertaa mukana ollut Diana Mansaray African anti-racism society Finland -yhdistyksestä pitää kohtaamisia arvokkaina. Juuri mahdollisuus kohtaamisiin innosti yhdistystä lähtemään näytteilleasettajaksi.
– Rasismia on Suomessa yhä enemmän. Yhdistyksemme on tehnyt vuodesta 2020 asti rasismin vastaista työtä.
Hänen mukaansa keskustasijainti saattoi tuoda teltalle paljon kävijöitä, mutta osallistumiskustannukset olivat korkeat.
– Me käymme muissakin paikoissa, ja tämä paikka oli erittäin kallis.
Mansaray nostaa esiin erityisesti pienyrittäjien tilanteen.
– Heidän osallistumisensa pitäisi tehdä festivaaleilla mahdolliseksi halvemmilla hinnoilla.
Fingon Nelli Korpi kertoo, etteivät paikkojen hinnat nousseet viime vuodesta.
– Ehkä joidenkin osalta voi olla tilanne, että se vaikuttaa siltä. Lähinnä siksi, että meillä on aiemmin ollut hyvin edulliset erikoishinnat basaarimyyjille, mutta nyt näitä paikkoja ei ollut. Oli mahdollista kuitenkin ottaa telttapaikka Narinkkatorille samalla hinnalla kuin muutkin telttapaikat.
Korpi lisää, että Mahdollisuuksien torin edulliset pöytäpaikat oli tarkoitettu vain Fingon jäsenjärjestöille. Bio Rexissä oli myynnissä myös hieman kalliimpia erikoispaikkoja muille kumppaneille. Kaksipäiväisellä festivaalilla oli lähes 90 näytteilleasettajaa.
Uusi sijainti vaati järjestäjiltä aiempaa enemmän suunnittelua ja turvallisuusjärjestelyjä vilkkaiden kulkureittien varrella. Ohjelma mukautettiin ympäristöön: musiikkilava oli Suvilahteen verrattuna pienempi ja painopiste siirtyi puheeseen ja keskusteluun. Ohjelmaa järjestettiin muun muassa Puhelavalla ja Bio Rexissä. Kokonaisuus rakentui Vapaus-teeman ympärille.

Eläinten turvakoti Saparomäki osallistui festivaalille tänäkin vuonna lisätäkseen tietoisuutta toiminnastaan. Saparomäkeä edustava Linda Malmberg kertoo yllättyneensä ruokamyyjien puuttumisesta.
– Ruoka on ollut iso osa ainakin minun ja ystävieni Maailma kylässä -festarikäyntiä. Olemme ottaneet viltit mukaan ja ostaneet eri ruokia. Hieman pettynyt olen, pakko myöntää.
Toisaalta keskeinen sijainti lisäsi ohikulkijoiden määrää. Se on iloinen asia, Malmberg mainitsee.
– Olemme huomanneet, että tässä on koko ajan porukkaa. Paljon on väkeä.
Korpi kertoo, että lauantaina kävijöitä oli 13 000 ja sunnuntaina 10 000. Lisäksi Puhelavan ohjelmaa seurasi verkossa noin 1 000 katsojaa.
Kansainvälinen vapaaehtoistyö ry:n Hanna Raskin mukaan paikan vaihdos herätti ennakkoon epäilyksiä, mutta kokemus on ollut myönteinen.
– Jonkin verran jännitystä paikan muuttumisesta oli ennen tapahtumaa. Tähän mennessä uusi paikka on vaikuttanut positiiviselta yllätykseltä, Rask sanoo.
Hän uskoo keskeisen sijainnin tuovan uusia kävijöitä, mutta pitää ruokamyyjien puuttumista menetyksenä.
– Ruokatoimijoiden läsnäolo on ollut aika vetovoimatekijä, ainakin minulle ja monelle muulle.
Rask nostaa esiin kustannukset.
– Joka kerta ollaan käyty keskustelua, että olisiko meidän yhdistyksen mahdollista jakaa paikka jonkin toisen järjestön kanssa.

Kävijät löysivät festivaalille hyvin. Lasipalatsikorttelin pihalla tunnelmasta nauttineet Katja Huovinen ja Rina Oksanen tulivat festivaalille erityisesti musiikin vuoksi.
– Minua kiehtoo tässä tapahtumassa käsin kosketeltava yhteisöllisyys, Oksanen sanoo.
Huovisen mukaan sijainti on helposti saavutettava.
– Tämä on tuttu paikka ja festivaalille saattaa ”eksyä”, vaikka ei olisi ollut sinne tulossa.
Kaksikko ei kokenut tilaa liian pieneksi, mutta ruokatarjontaa he jäivät kaipaamaan.
– Jos ruokaa olisi ollut tarjolla, niin olisin ostanut, Oksanen sanoo.
Hän kuitenkin lisää, ettei ruokatoimijoiden puuttuminen ole suuri ongelma, sillä keskustassa on runsaasti ravintoloita aivan festivaalialueen tuntumassa.
