Monipuolisesti tietokirjallisuudesta Helsingin Kirjamessuilla
Helsingin Kirjamessut järjestetään tänä vuonna 23.-26. lokakuuta teemalla Sivistys & ilo. Samassa yhteydessä järjestetään myös Antikvaariset Kirjamessut, Levymessut ja Keräilyalue. Messukeskuksen tapahtuma on Pohjoismaiden suurin kirjallisuustapahtuma.
Suomen tietokirjailijoiden lavaohjelmassa keskustellaan muun muassa narratiivisesta tietokirjallisuudesta, kriisien jälkeisen maailman rakentamisesta, tietokirjailijoiden vinkeistä kotimaan retkeilyyn ja nuorten tietokirjallisuudesta.
Lauantaina 25. päivä jaetaan Tietokirjailijapalkinnot kello 11.30-12. Tietokirjailijapalkinnot myönnetään 25. kerran tunnustuksena laajasta ja ansiokkaasta tietoteostuotannosta. Palkinnot jakavat Suomen tietokirjailijat ry:n puheenjohtaja Timo Tossavainen ja varapuheenjohtaja Markus Hotakainen.
Suunnista kirjaan -tapahtuma tuo messuille 8 000 koululaista ja toisen asteen opiskelijaa. Tapahtumassa eri-ikäiset nuoret etsivät vastauksia kirjallisuusaiheisiin kysymyksiin. Suunnistuksen tarkoituksena on innostaa nuoria lukemaan, kertoa kirjallisuuden eri lajeista ja kirjallisuuden tekemisestä sekä auttaa löytämään kiinnostavaa messuohjelmaa. Tapahtuman toteuttavat Suomen tietokirjailijat ry ja Äidinkielen opettajain liitto.
Kotimaan retkeilyn suosio ei jäänyt vain korona-ajan ilmiöksi. Kansallispuistot, vaellusreitit ja piilotetut helmet kiinnostavat. Aiheesta keskustelevat ja retkeilyvinkkejä antavat Harri Ahonen, Anna Koikkalainen ja Päivi Mattila torstaina kello 13–13.30 Arabia-lavalla. Juontajana toimii Kati Kelola.
Perjantaina käydään kello 17-17.30 Hakaniemi-lavalla Päättäjäkeskustelu: kirjat, työ ja tulevaisuus. Mikä on kirjallisuuden merkitys sivistyksemme tasolle? Aiheesta keskustelevat kansanedustajat Nasima Razmyar ja Oskari Valtola. Vastauksia ruotivat interaktiivisessa tekijäraadissa kirjailijat Katja Kallio ja TimoTossavainen sekä suomentaja Kaijamari Sivill. Juontajana on Alma Onali.
Enää ei tarvitse olla presidentti tai yritysjohtaja saadakseen elämäkerran. Tästä keskustelevat lauantaina kello 13-13.30 Kruunuhaka-lavalla Kati Pukki, Heini Kilpamäki ja Teemu Potapoff. Juontajana toimii Baba Lybeck.
Kirjailija kohtaavat paineita ja uhkailua teostensa vuoksi – oli kyse tietokirjasta tai kaunokirjallisesta teoksesta. Miten tuetaan kirjailijaa paineen alla? -aiheesta keskustelemassa sunnuntaina kello 11.30-12 Kruununhaka-lavalla Anna Baijars ja Oula Silvennoinen. Juontajana on Paula Havaste.
