Tangomarkkinoiden laulukilpailun finalistit valittu
Seinäjoen Tangomarkkinoiden semifinaali on käyty Hyvinkäällä. Konsertissa kuultiin kuuttatoista livekarsinnasta jatkoon edennyttä solistia, joista tuomaristo valitsi finaaliin kahdeksan parasta. Uudet tangokuninkaalliset kruunataan Seinäjoella lauantaina 11. heinäkuuta.
Finaalikahdeksikon muodostavat Helena Haaparanta, Helsinki, Kia Laitakari, Helsinki, Maj-Lis Erola, Rovaniemi, Raija Mäntyniemi, Kauhajoki, Ilari Hämäläinen, Vantaa, Juho Punkeri, Hämeenlinna, Mika Heinonen, Heinola ja Tommi Kostekivi, Muhos.
Tähän saakka laulukilpailussa valta on ollut ensin ammattiraadilla, ja sen jälkeen puoliksi yleisöllä ja puoliksi tuomaristolla. Tällä kertaa valta siirtyi kokonaan tuomaristolle, jonka puheenjohtajana toimii viime vuoden tapaan vuoden 2010 tangokuningas Marko Maunuksela. Maunukselan lisäksi tuomaristoon kuuluvat Annika Eklund, Maria Lund ja Pekka Laine.
– Vaikka kaikki tietävät, että kyseessä on kilpailu, on näin kovatasoisesta joukosta vaikea pudottaa laulajia. Tuomariston on sysättävä tunteet sivuun ja tehtävä päätökset koko tangomatkan ja artistipotentiaalin perusteella, ei pelkästään yhden illan suorituksen pohjalta, Maunuksela sanoo.
Maunukselan mukaan tuomaristo on tämän vuoden finalistikokoonpanoon erittäin tyytyväinen.
Viime vuonna miljoonayleisön tavoittanut finaali nähdään jälleen suorana Ylen kanavilla lauantaina 11. heinäkuuta. Juontajina jatkavat Katja Ståhl ja Mikko Kekäläinen. Finaalin lisäksi Yle välittää Tangomarkkinoilta muun muassa 100 vuotta iskelmää – Radio Suomen suuren viihdekonsertin perjantaina 10. päivä.
