Tropical Winter Ukulele Festivaali Savossa
Ukulelen ystävät kokoontuvat jo kahdennentoista kerran Pohjois-Euroopan suurimmalle alan festivaalille tammikuun 16.-18. Paikkana on Sport & Spa Hotel Vesileppis Leppävirralla, jossa saman katon alla järjestetään konsertteja, yhteissoittoja ja ukulelen opetusta.
Ukulele on kaikille sopiva soitin, johon aikuisharrastajat ovat tarttuneet innokkaasti. Soittavia vieraita festivaalille saapuu yli 300 henkilöä ympäri maan.
– Ukulelea nähdään yhä useammin suurilla lavoilla ja keikoilla myös valtavirran artistien säestyssoittimena. Festivaalilla esiintyvä ja opettava Peter Engberg säestää konserteissa ukulelella esimerkiksi Samuli Edelmannia ja Suvi Teräsniskaa, festivaalipäällikkö Arto Julkunen kertoo.
Sunnuntain päätöskonsertissa Leppävirran kirkossa esiintyvät Anna Hanski & Ukevirtaset, portugalilainen mestari Daniel Pereira Cristo sekä harppu- ja ukuleleduo Vox Stellarum Hämeenlinnasta.
