Maailma kylässä -festivaali on Suomen suurin kestävän kehityksen festari

Maailma kylässä -festivaali tuo Helsingin Suvilahteen värikkään kattauksen kasvisherkkuja, kulttuureita ja kestävän kehityksen toimijoita. Mukana on 40 katukeittiötä eri puolilta maailmaa ja 160 näytteilleasettajaa, jotka yhdessä rakentavat festivaalin ainutlaatuista tunnelmaa.
Toukokuun viimeisenä viikonloppuna järjestettävällä Maailma kylässä -festivaalilla on myynnissä kasvisruokaa eri puolilta maailmaa ja jokainen ruokamyyjä tarjoaa myös vegaanista purtavaa.
– Tänä vuonna makeannälkään on entistä enemmän vaihtoehtoja: muun muassa kanelirinkeleitä, krepejä, erikoiskahveja, kuplateetä, churroja ja Maailma kylässä 30-vuotislimua. Lisäksi on enemmän ruokarekoilla ja -kärryillä osallistuvia katukeittiöitä ja erikoisempia ruokakulttuureja kuten Rikiaykin japanilaiset pallerot. Löytyy syyrialaista, palestiinalaista, etiopialaista, kreikkalaista, bengalilaista, nepalilaista, ghanalaista, vietnamilaista, italialaista, marokkolaista, turkkilaista, ugandalaista ja espanjalaista katukeittiötä, kertoo festivaalin tuotantopäällikkö Laura Valoma.
Näytteilleasettajapisteillä voi tutustua järjestöjen työhön ja oppia uutta eri kulttuureista ja rauhantyöstä. Paluun tekee Open Finland -teemateltta, jossa voi tutustua erityisesti uusille suomalaisille suunnattuihin palveluihin. Rosebudin Kirjamaailma ottaa haltuunsa Cirkon Maneesin tilan. Kattilahallissa on tuttuun tapaan esillä järjestöjen ja pienempien ständien Mahdollisuuksien tori. Suvilahden kentälle kohoaa isompien näytteilleasettajien telttakylä sekä basaarimyyjien viehättävät käsityökojut.
Helsingin kaupungin teltalla voi kokeilla eri tapoja vaikuttaa kaupungin tulevaisuuteen. Helsingin ystävyyskaupungin, Ukrainan Dnipron, osastolla kävijät voivat uppoutua historiallisiin tapahtumiin ja avaruusseikkailuihin virtuaalilaseilla.
Kirkon Ulkomaanavun ständillä voi tutustua Suomen suurimman kansainvälisen avustus- ja kehitysjärjestön toimintaan humanitaarisen avun parissa. Euroopan unionin ständille voi mennä juttelemaan unionin toiminnasta niin Suomessa kuin maailmallakin. Festivaalia järjestävän Fingon osastolla voi osallistua pohdintaan rauhan rakentamisen keinoista.
SPR nähdään festivaalilla kolmella ständillä: Kontissa voi shoppailla kierrätysvaatteita, Veripalvelun pisteellä käydä luovuttamassa verta ja teltalla lapset voivat opetella ensiapua ja sairaanhoitoa Nallesairaalassa.
Ständeillä mukana ovat myös Fida, Kirkko Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla, Lahden kaupunki ja Visit Lahti, Visit Rwanda, Suomen NMKY:n Liitto sekä lukuisia oppilaitoksia, mediaa, kulttuuritoimijoita ja viranomaisia.
Festivaalin ohjelma on täydentynyt ajankohtaisella keskustelulla Yhdysvaltojen ulkopolitiikasta Donald Trumpin aikakaudella. Mitä tämä aika tarkoittaa kansainvälisille sopimuksille ja globaalille turvallisuudelle?