Kaivopuisto Blues siirtyy kesälle 2027

Kaivopuisto Blues siirtyy kesälle 2027
Helsinkiin heinäkuuksi suunniteltu uusi festivaali siirtyy vuodella.

Helsinkiin kaavailtu uusi megaluokan festivaali, Kaivopuisto Blues, siirtyy vuodella. Syynä on pääartistin festivaalikiertueen siirtyminen kesälle 2027.

Uusi ajankohta Kaivopuisto Bluesille on 30.-31.7.2027. Tarkoitus on, että tapahtumassa esiintyy huippuartisteja Suomesta ja ulkomailta.

Tapahtuman promoottori Kalle Keskinen kertoi Tapahtumaviestin helmikuussa julkaistussa haastattelussa, että Uudellamaalta puuttuu tapahtuma, jossa hyvän musiikin lisäksi panostetaan monenlaisiin VIP-palveluihin. Loud´n Live Promotionsin tarkoitus on järjestää tasokas tapahtuma, joka panostaa korkean luokan artistien lisäksi monipuolisiin ohjeisohjelmiin.

Keskinen uumoili jo tuolloin haastattelussa, että mikäli pääesiintyjän kiertue siirtyy, niin myös Kaivopuisto Blues siirtyy.

– Näin suurta festivaalia ei voi järjestää ilman todellisia maailmantähtiä. Olimme jo neuvotelleet sopimukset artistien kanssa, ja samantasoisten korvaavien artistien kiinnittäminen oli tässä vaiheessa vuotta mahdotonta. Tavoitteenamme oli ja on yhä rakentaa tapahtuma, joka lyö läpi heti ensimmäisenä vuotenaan. Nyt olisi ollut liian suuri riski lähteä tekemään isoa tapahtumaa pienemmillä nimillä. Vaikka meillä oli jo sovittuna kahdenkymmenen artistin kokonaisuus, niin suurin maailmantähti puuttui, mutta nyt hänetkin on jo lukittu ensivuodelle, kertoo festivaalin promoottori Keskinen tiedotteessa.

Vastaa