Farmari -maatalousnäyttely Kalajoella hakee talkoolaisia

Farmari -maatalousnäyttely Kalajoella hakee talkoolaisia
Farmari 2026 etsii talkoolaisia yhdistyksistä ja harrastusporukoista. Tapahtuman talkoohaku on avautunut Farmarin nettisivuilla.

Ensi kesän Farmari -maatalousnäyttely Kalajoella etsii talkoolaisia. Tapahtumassa on tarjolla talkootyötä muun muassa näyttelyn rakentamisessa, toteutuksessa ja purkamisessa. Seurat ja yhdistykset voivat ilmoittautua talkoolaiseksi Farmarin nettisivujen kautta.

– Tapahtuma on hyvä tilaisuus yhdistyksille ja seuroille osallistua näyttelyyn mielenkiintoisissa tehtävissä ja samalla kerätä varoja seurojen omaan toimintaan. Talkooporukoille on tarjolla monenlaisia tehtäviä rakentamisen ja purkamisen aikana sekä näyttelypäivinä. Apua tarvitaan esimerkiksi lipunmyynnissä, siivouspartioissa, kotieläinkentän tehtävissä tai järjestyksenvalvonnassa, sanoo näyttelypäällikkö Kirsi Ylitalo.

Farmari 2026 järjestetään Kalajoen lentokentällä 25.-27. kesäkuuta. Näyttely esittelee suomalaista ruuantuotantoa eri näkökulmista. Edelliseen Seinäjoella järjestettyyn näyttelyyn vuonna 2024 osallistui yli 91 000 kävijää.

Vastaa