Puupäivä lupaa juhlaa ja ajankohtaista tietoa

Puupäivä lupaa juhlaa ja ajankohtaista tietoa
Jatkoon päässeet puupalkintoehdokkaat edustavat monipuolisesti puun käyttöä. Mukana on julkisia rakennuksia, asuinrakennuksia, monitoimitiloja, kouluja sekä vapaa-ajan rakennuksia.

Puupäivä valtaa Helsingin Messukeskuksen Siiven torstaina 30. lokakuuta. Tapahtuman keskipisteenä on puurakentamisen innovaatiot ja tulevaisuuden ratkaisut. Tämän vuoden ohjelma pureutuu puurakentamisen ajankohtaisiin kysymyksiin ja esittelee alan edelläkävijöiden uusimpia hankkeita ja tutkimustuloksia. Päivä on suunnattu erityisesti arkkitehdeille, suunnittelijoille, rakentajille ja kuntien edustajille. Osallistuminen on maksutonta.

Puurakenteista aluerakentamista esitellään Tanskasta ja Saksasta. Kööpenhaminan ensimmäisen kokonaan puurakenteisen asuinalueen, Fælledbyn, visiosta tulee kertomaan arkkitehtitoimisto Henning Larsenin apulaisjohtaja, arkkitehti Sofia Lundeholm. Euroopan suurimpiin puurakentamisen hankkeisiin kuuluvan, entisen Tegelin lentokentän alueelle nousevan Schumacher Quartierin esittelee Tegel Projekt GmbH:n toimitusjohtaja Gudrun Sack.

Päivän päätteeksi jaetaan Julkisen puurakentamisen edelläkävijä -tunnustus, jonka myöntävät Puutuoteteollisuus ry ja Kuntaliitto. Lisäksi julkistetaan Puupalkinnon voittaja ja yleisöäänestyksen tulos. Vuodesta 1994 alkaen jaettu Puupalkinto myönnetään korkealaatuista suomalaista puuarkkitehtuuria tai innovatiivista puunkäyttöä edustavalle kohteelle. Palkinnon myöntää Puuinfo Oy.

Tämän vuoden puupalkintoehdokkaat ovat Jaala Areena, Kontion koulu, Kuokkalan Kalon, Lagmansgården koulukoti, Lapin keskussairaalan laajennus, Linnunradan päiväkoti, Mustikkamaan huolto- ja varastorakennus, Rauhanranta, Sammontalo, Talo Meriportti, Veisto, Villa Kumpu.

Puumarkkinapäivän 50-vuotista taivalta juhlitaan teemalla 50 vuotta puualan kehitystä ja tulevaisuuden näkymiä. Päivässä syvennytään puu- ja rakennusalan ajankohtaisiin taloudellisiin ja markkinallisiin kysymyksiin. Puumarkkinapäivä on osa Puupäivää, mutta avoin vain siihen erikseen ilmoittautuneille.

Vastaa