Rovaniemen Kädentaitomessut vapun jatkoksi
Rovaniemen Kädentaitomessut on järjestetty vuodesta 2006 alkaen. Pandemia-aika huomioiden tapahtuma järjestetään nyt 16. kerran. Tapahtumassa on vieraillut kaikkiaan yli 60 000 messuvierasta ja 1519 näytteilleasettajaa ja se on vakiinnuttanut paikkansa alan merkittävimpänä tapahtumana Lapissa. Tänä vuonna messuille osallistuu noin 100 näytteilleasettajaa eri puolelta Suomea.
Messuilla yhdistyvät hyvä suunnittelu, aidot materiaalit ja tekemisen taito. Tapahtumasta löytyy vinkkejä niin sisustamiseen kuin pukeutumiseen. Esillä on koriste- ja käyttöesineitä, vaatteita, tekstiilejä ja taidetta sekä runsaasti alan tarvikkeita ja työvälineitä. Mukana on myös alan oppilaitoksia, jotka esittelevät osaamistaan työnäytöksin.
Kotimaiset Kädentaitajat -messut 2.-3. toukokuuta Rovaniemellä teemalla ”Luomisen iloa – käsin tehty”. Tapahtuma on avoinna lauantaina kello 10–16 ja sunnuntaina kello 10–16.
