Jyväskylän Paviljongin syksyssä runsaasti tapahtumia
Messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin syksy täyttyy jälleen monipuolisista tapahtumista Jyväskylässä. Syksyn mittaan nähdään niin konsertteja, messuja, teatteria kuin muitakin elämyksellisiä viihde-esityksiä.
Paviljongin Encore-salissa keikkailevat muun muassa Vesterinen Yhtyeineen, J. Karjalainen, Happoradio ja Jarkko Ahola. Marraskuussa pikkujoulukansan keskuudessa suosionsa vakiinnuttaneen PikkujouluCircuksen lavalle nousee Portion Boys, Bess ja Dingo.
Stand upin ystäviä ilahduttavat omilla esityksillään muun muassa Ville Myllyrinne ja Sami Hedberg. Paviljongin Pikkujoulu Stand Up vietetään lauantaina 22. marraskuuta. Paikalla on muun muassa Tomi Haustola, Heli Sutela ja mentalisti Pete Poskiparta.
Loppuvuodesta ystävyyden eri puolia tulkitsevat vastustamattomat ystävykset Miitta Sorvali, Sanna Stellan ja Anu Sinisalo.
– Perinteisempien konserttien ja stand upin lisäksi ohjelmistostamme löytyy muun muassa sirkustaidetta, elokuvamusiikkia, taikashowta sekä tribuutteja, eli todella mielenkiintoinen syksy tulossa, kertoo Paviljongin viihdetapahtumien koordinaattori Hanna Mursunen-Oikari.
Jyväskylän kaupunginteatterin viimeinen väistösyksy Paviljongissa tarjoaa katsojille kaksi klassikkoa, musikaalin ja suomenkielisen kantaesityksen. Peppi Pitkätossu on koko perheen musiikkinäytelmä, Seitsemän veljestä puolestaan kirjailija Juha Hurmeen oman näköinen sovitus ja ohjaus alkuperäistekstistä. Rakkauden viisi vuotta on intohimoinen rakkaustarina nykyajan New Yorkista ja Kato mua kun mä puhun sulle on alun perin norjankielinen nykydraama.
Jyväskylä Sinfonia juhlii 70-vuotista historiaansa syyskaudella lukuisin yhteistyökonsertein eri orkestereiden kanssa. Avajaiskonsertti kuullaan ylikapellimestari Lorenzo Passerinin johdolla, yhdessä Kuopion kaupunginorkesterin kanssa.
Joulukuussa näyttelijä Alma Pöysti tähdittää koko perheen Pekka ja susi -musiikkisatua ja joulutunnelmaan virittäydytään Grooving Christmas -konsertilla kapellimestari Nick Daviesin johdolla. Uudenvuodenaattona saa ensi-iltansa Jyväskylän Oopperan seuraava produktio, Gaetano Donizettin Lucia di Lammermoor.
Alkusyksystä Paviljongissa järjestetään perinteiset Wemmi– sadonkorjuumarkkinat ja Rekry, työelämä ja koulutus -kiertue.
Marraskuussa on Jyväskylän Kirjamessut sekä Jyväskylän Viinimessut ja Jyväskylän Joulumessut. Lisäksi marraskuussa Paviljongissa nähdään täysin uudenlainen sisäurheilutapahtuma, Paviljonki SportFest. Tapahtuma kokoaa yhteen golfin, frisbeegolfin, pesäpallon ja dartsin ystävät ainutlaatuisessa ympäristössä.
Joulukuussa Big Wheels – The Winter Show tuo toista kertaa Paviljonkiin harrasteautotapahtuman. Lisäksi Paviljongin vilkasta tapahtumasyksyä vauhdittavat useat yritystapahtumat ja ammattimessut.
