Kajaanin Kauppatorin remontissa aikataulumuutoksia
Kajaanin Kauppatorin peruskorjaus etenee, mutta aikatauluun on tullut muutoksia. Maanrakennustyöt valmistuvat lokakuun lopulla, ja torialueen rakennushankkeen suunnittelu sekä kilpailutus toteutetaan uudestaan syksyn aikana. Tori otetaan osittain käyttöön jo loppusyksystä. Kokonaisuudessaan peruskorjauksen odotetaan valmistuvan ensi kesäksi.
Kauppatorin peruskorjaus käynnistyi kesäkuussa maanrakennusurakalla, joka valmistuu kolmisen viikkoa alkuperäisestä aikataulusta myöhässä. Tämä johtuu torialueen pohjarakenteiden vahvistamisesta aiottua syvemmältä.
Maanrakennusurakkaan sisältyvät torin pohjarakenteiden lisäksi laatoitus-, asfaltointi-, valaistus- ja sähkötyöt, laiturirakenteet sekä uusi lasten leikkialue. Laatoitustyöt on tarkoitus aloittaa elokuun alussa.
Kauppatorin rakennusten toteutukseen on tullut myös muutoksia. Kaupunki keskeytti alkuperäisen rakennusurakan hankinnan kesäkuussa, koska tarjoukset ylittivät talousarvion. Nyt on tarkoitus päivittää suunnitelmat ja järjestää uusi kilpailutus syksyllä.
Uuteen suunnitelmaan ei sisälly alun perin kaavailtua torikahvilarakennusta. Esn sijaan esiintymiskatos, torikauppiaiden sosiaalitilat, yleisö-WC sekä jätekatos toteutetaan.
Tavoitteena on, että koko uusi Kauppatori on käytössä ensi kesänä. Torikauppiaat ovat siirtyneet remontin ajaksi kaupungintalon pysäköintialueelle. Tori otettaneen osittain käyttöön jo loppusyksystä.
