Michelin-kokki avaa uuden ravintolan Helsingin Kallioon

Michelin-kokki avaa uuden ravintolan Helsingin Kallioon
Keittiömestari Ville Rainio avaa Birdie Numnum -ravintolansa Kallioon.

Helsingin ravintolakenttä saa uuden persoonallisen tulokkaan, kun keittiömestari Ville Rainio avaa Birdie Numnum -ravintolansa Kallioon syyskuun aikana. Ravintola yhdistää pientuottajien raaka-aineet luoviin tekniikoihin ja rennon kaupunkikulttuurin tunnelmaan. Ravintolassa on noin 70 asiakaspaikkaa, ja sen yhteyteen tulee myös viinibaari. Tarjolla on myös laaja valikoima alkoholittomia juomia.

Viimeksi Rainio on toiminut luksushotelli The Hotel Marian keittiömestarina. Aiempaa alan kokemusta häneltä löytyy muun muassa Nomasta, Chez Dominiquesta ja Savyosta.

– Halusin tuoda omaa osaamistani paikkaan, jossa ihmiset viihtyvät ja uskaltavat kokeilla uutta. Kallio on täydellinen ympäristö, sillä se on täynnä luovuutta ja elämää, kertoo keittiömestari Rainio.

Birdie Numnum haluaa tarjota vierailleen elämyksen, jossa keittiön kunnianhimo kohtaa Kallion hengen. Menu elää jatkuvasti ja uusia annoksia sekä viinejä tuodaan viikoittain tarjolle. Menu rakentuu sesongin parhaista raaka-aineista, joka täydentyy pienillä yllätyksillä ja makuyhdistelmillä.

Ravintola panostaa myös vastuullisuuteen, sillä esimerkiksi raaka-aineet hankitaan pientuottajilta. Kestävän kehityksen periaatteet näkyvät myös sisustuksessa, joka on toteutettu pääosin kierrätetyin materiaalein. Myös astiat ovat kierrätettyjä.

– Haluamme olla osa Kallion kulttuurista kudosta – paikka, jonne voi tulla millä fiiliksellä vain. Ravintolassa voi syödä pitemmän kaavan mukaan, tai vain pistäytyä lasilliselle, Rainio sanoo.

Vastaa