Hämpton feels good tuo kirjallisuuden Verkatehtaalle
Feelgood-kirjallisuus, hyvinvointi ja lukemisen ilo nousevat esiin Hämeenlinnan Verkatehtaalla lauantaina 11. huhtikuuta kello 10–17, kun uusi Hämpton Feels Good -tapahtuma kokoaa yhteen kirjailijoita, hyvinvointialan asiantuntijoita ja näytteilleasettajia sekä yleisön.
Kirjallisuutta lähestytään useasta suunnasta, henkilökohtaisista kokemuksista laajempiin ilmiöihin. Keskusteluissa pureudutaan, miten tarinat syntyvät ja miksi ne puhuttelevat lukijoita. Tapahtuma levittäytyy Verkatehtaan Vanaja-saliin ja Lasipihalle, jossa myös näytteilleasettajat ovat esillä.
Päivän aikana kuullaan muun muassa Veera Papinojaa, joka puhuu kehorauhasta sekä Joonas Pesosta, jonka puheenvuoro käsittelee miesten seksuaalisuutta ja siihen liittyviä odotuksia.
Lasipihan lavalla nähdään puolestaan vahva kattaus feelgood-kirjallisuutta. Maija Kajanto avaa uuden Puistokadun pesula -sarjansa maailmaa ja R.M. Rosenberg vie kuulijat historiallisten romaanien äärelle.
– Halusimme rakentaa ohjelman, jossa feelgood ja hyvinvointi näkyvät monipuolisesti. Mukana on tekijöitä, jotka tuovat esiin erilaisia näkökulmia siihen, mikä tekee arjesta kevyempää ja merkityksellisempää, sanoo tapahtuman tuottaja Heidi Holmavuo.
Haastattelujen ja keskustelujen rinnalla tapahtumassa on mukana mielenkiintoinen ja monipuolinen kattaus näytteilleasettajia. Kävijöiden on mahdollista tutustua WSOY:n uutuuksiin, pysähtyä juttelemaan tekijöiden kanssa tai tutustua hyvinvointiin liittyviin palveluihin ja tuotteisiin.
