Tyhjät tilat täyttyvät kulttuurista Turussa

Tyhjät tilat täyttyvät kulttuurista Turussa

Turun kaupunki on valinnut uudet taide- ja kulttuuritoimijat, jotka pääsevät työskentelemään väliaikaisesti tyhjillään olevissa tiloissa eri puolilla kaupunkia. Ensimmäiset taiteilijat aloittavat huhtikuun alussa, ja viimeiset tilat sulkeutuvat marraskuun lopulla. Samalla kaupunkilaisille avautuu mahdollisuus kokea kaupunkikulttuuria.

Kulttuurin välitilat on vuonna 2023 pilotoitu toimintamalli, jossa Turun kaupunki tarjoaa kumppaneineen tyhjillään olevia tiloja maksutta taide- ja kulttuuritoimijoille. Tavoitteena on tukea luovaa työtä, elävöittää kaupunkia ja hyödyntää tiloja entistä monipuolisemmin. Malli on nyt vakiinnutettu osaksi kaupungin kulttuurin edistämisen toimintaa.

Kulttuurin välitilojen haku tälle vuodelle oli avoinna 3.12.2024–20.1.2025. Tarjolla oli kuusi erilaiseen taidetoimintaan soveltuvaa tilaa. Hakijoita oli 34, joista 18 taide- ja kulttuuritoimijaa tai työryhmää valittiin mukaan.

Suosituin kohde oli jälleen Amiraalistonkadun makasiini eli vanha raitiovaunuhalli, ja uutena kiinnostusta herätti Vartiovuorenkatu 2:n juhlatila. Varissuon kirjaston työhuoneeseen ei tullut yhtään hakemusta.

Toimijoiden valinnassa painotettiin muun muassa ehdotetun konseptin sopivuutta tilaan ja kaupunkilaisten osallistumismahdollisuuksia. Lisäksi tavoitteena oli tukea taiteilijoiden ansaintamahdollisuuksia.

Kulttuurin välitiloihin valitut toimijat

Amiraalistonkadun makasiini
Citizen Arts Collective
Markku Haanpää & työryhmä 
Klusteri-kollektiivi 
Turun Taidegraafikot ry 
WATERBASED-ryhmänäyttely 
Huurre-työryhmä  
Ååbbera ja Laura Palanne 
Turun maailmannäyttely 

Vartiovuorenkatu 2:n juhlatila 
Työryhmä Jari Kärkkäinen, Maria Nikula, Oksana Suschk, Kivertsin kotisutumuseo ja Nykykulttuuriyhdistys Suunnitelma B 
Touch Wood ry 
Turku Together Ry 

Runosmäen purkukohteen Sali 
Albatros ry 
Turun kulttuuritalo-kollektiivi 
Nordic Puppet Ambassadors 
Grus Grus Teatteri 

Pansion kisapuiston tila 
Laugh my Turku ry 

Konserttitalo 
Sirkustaiteilijat Charlotta Ingraeus, Siiri Lehtiö ja Lauri Luukkonen 
Outnoise Oy 

Vastaa