Konneveden Naisten viikko ja Jyväskylän taidemuseo pilottiyhteistyöhön – Galleria Kauppatie esittelee nykytaidetta konnevetisten yritysten tilossa
Jyväskylän taidemuseon tuottama, 1. heinäkuuta Konnevedelle avattu Galleria Kauppatie -taidenäyttely esittelee teoksia Jyväskylän kaupungin taidekokoelmista ja kutsuu kävijät tutustumaan samanaikaisest nykytaiteeseen, Konneveden Naisten viikkoon ja konnevetiseen kyläelämään. Näyttely on toteutettu yhteistyössä Naisten viikon kanssa, jota vietetään 18.–20.7.2026.
Galleria Kauppatie levittäytyy poikkeukselliseksi taidenäyttelyksi kunnankirjastoon ja paikallisiin yrityksiin. Aloite yhteistyöhön Jyväskylän taidemuseon kanssa tuli Naisten viikon tapahtumatuottajalta ja taiteelliselta johtajalta Kristiina Hurmerinnalta. Jyväskylän taidemuseon yli-intendentti Leena Lokka pitää aloitetta erinomaisena:
– Tämä on taidemuseolle alueellista vastuumuseotyötä parhaimmillaan, olemme erittäin iloisia yhteistyöstä, Lokka toteaa.
Kylägalleriassa on mukana kymmenen näyttelykohdetta, joissa nähdään veistoksia, valokuvia ja videotaidetta. Yksi kohteista sijaitsee ulkona. Mukana ovat teokset seuraavilta taiteilijoilta: Jenni Tieaho, Mika Heinonen, Pekka Luukkola, Sanna Kannisto, Tuomo Blomqvist, Jaana Kautto, Pekka Suomäki, Fanni Niemi-Junkola, Tarja Malinen ja Kati Immonen. Teoksista kahdeksan on Jyväskylän kaupungin taidekokoelmasta ja kaksi muita lainoja.
Myös yrittäjät ovat ottaneet Kylägallerian lämpimästi vastaan.
– Teos sopii hienosti kahvilan tilaan, kertoo Tarun Kahvipannun yrittäjä Taru Laitinen, joka ihastui Sanna Kanniston valokuvaan.
Kävijöitä kannustetaan kiertämään kaikki näyttelykohteet näyttelykartan avulla. Kohteista saa karttapassin, johon kerätään leimoja. Täyden leimapassin palauttaneet osallistuvat arvontaan, jossa palkintona on risteily Etelä-Konnevedellä. Passien palautuspaikkana on Kukkakauppa Kimppu.
Galleria Kauppatie tarjoaa uudenlaisen tavan kohdata nykytaidetta osana arkiympäristöä – kirjastossa, kahvilassa, liikkeissä ja muissa tutuissa paikoissa. Samalla näyttely houkuttelee tutustumaan Konneveden palveluihin, koko Naisten viikon ohjelmatarjontaan ja keskustan elämään.
Maksuton näyttely on avoinna 30. elokuuta 2026 saakka ja se on osa Konneveden Naisten viikon maksutonta ohjelmaa. Katso koko Naisten viikon ohjelma täältä.
Konneveden Naisten viikosta sanottua:
“Naisten viikon ohjelma teki vaikutuksen monipuolisuudellaan sekä sisältönsä että esiintymispaikkojen suhteen. Kohottava tunnelma Konneveden maisemissa loi fiiliksen, että tänne täytyy tulla uudestaan.” – Kimmo Pohjonen, harmonikkataiteilija
“Naisten viikko -tapahtumassa on aiemman kokemuksen perusteella yksi Suomen kesän aidoimmista fiiliksistä. On tosi kiva päästä soittamaan Mikan (Kallio) kanssa juuri tämä Fallen Trees -konsertti, koska se liittyy vahvasti suomalaiseen luontosuhteeseen, uskoisin että ollaan hyvin linjassa festivaalin arvojen kanssa.” – Verneri Pohjola, trumpetisti

